טעם לשעם

הזמינו אותי להתארח בפינת ההשראה של קבוצת "הבית ליוצרות בנייר" בפייסבוק (ממליצה להצטרף – הקבוצה באמת נהדרת!) והנושא שהחלטתי לדון בו היה שעם. ניסיתן פעם לעבוד עם שעם? כן, החומר ההוא שעושים ממנו פקקים לבקבוקי יין. שעם הוא חומר עצי, נקבובי וגמיש, שנמצא בקליפה של אלון השעם ומשמש אותנו למגוון שימושים בחיי היום יום.

קצת רקע – אלון השעם הוא עץ הגדל טבעית באגן הים התיכון ולכן עיקר תעשיית פקקי השעם מרוכזת בפורטוגל, אחריה ספרד, אבל מעט שעם מיוצר גם במרוקו, סרדיניה ואף יוון. בפורטוגל יש כ-730,000 דונם יערות של עץ אלון השעם (שליש מכל יערות השעם בעולם) והיא מייצרת 50% מהתפוקה העולמית. בכל שנה נוספים בפורטוגל כ-10,000 דונם של יערות שעם.

עצי אלון השעם יכולים לחיות מעל 200 שנה, ותהליך הייצור הייחודי של השעם לא פוגע בעץ עצמו – קליפת העץ מתעבה כל שנה בכמה מילימטרים עד שהיא מגיעה לעובי הרצוי (בין 2 ל־5 ס"מ) ואז מקלפים את השכבה החיצונית בלבד. עץ אלון השעם הממוצע מקולף בממוצע כ-17 פעמים במהלך חייו. הקילוף אינו פוגע בעץ ואף מסייע לו, והעץ מסיים את חייו כתוצאה מזקנה ואריכות ימים. התשואה הממוצעת של כל עץ היא כ-45 ק"ג שעם.

את הקליפות מעבירים לבתי חרושת ומתייבשים אותן במשך שישה חודשים. לאחר מכן הן מתבשלות בחום של 120 מעלות ואז נחתכות לפי השימוש הרצוי.

 בתחום היצירה אפשר להשתמש בשעם במגוון צורות – לא כולן מוכרות…

ניתן למצוא שעם במגוון צורות – לרוב בתור יריעה מגולגלת במגוון עוביים, לפעמים עם שכבת דבק דו"צ באחד מצידי השעם. ניתן גם למצוא משטחים קטנים (או גדולים לשימוש תעשייתי) שאינם מגולגלים, מדבקות אותיות משעם וגם חיתוכים בצורות שונות.

עצה אישית שלי: בגלל שלשעם יש זכרון אלסטי, כלומר הוא מנסה לחזור לצורתו המקורית, אם תנסו לעבוד עם שעם שהגיע בגליל, תצטרכו להיאבק בו כדי להדביק אותו בצורה שטוחה כי הוא כל הזמן ינסה להתגלגל בחזרה – לעיתים גם לאחר שהדבק התייבש.

אני ממליצה לפרוש את גליל השעם ולשטח אותו מתחת לחפץ כבד ושטוח – אטלס, משטח חיתוך או אפילו מתחת למזרון המיטה.  לאחר פרק זמן לא מבוטל (כמה ימים לפחות) תראו שהוא נשאר במצב שטוח ולא מנסה להתגלגל.

הנה כמה רעיונות לשימוש בשעם:

  1. תחתיות שעם לשירים שנקנו באיקאה הפכו ללוחות מודעות – פשוט צבעתי אותן בצבע אקרילי, בחלקם השתמשתי בסטנסילים כדי לייצר דוגמא.
  • לוחות עץ שהפכתי ללוחות השראה – הדבקתי עליהם שעם דק כדי שיהיה רקע רגוע ואחיד.
  • ניתן למצוא כיום גם בד שעם (הבד הספציפי הזה נקנה ב-etsy) – זהו בד שדבוקה אליו שכבת שעם דקה וניתן לתפור אותו בדיוק כמו בד רגיל – הכנתי ממנו בזמנו נרתיקי קנבס שניתנו במתנה:
img_20160528_134557-small
img_20160528_134606-small
img_20160528_134635-small
img_20160528_134654-small
  • אפשר להשתמש בשעם דק בדיוק כמו בנייר ולהשתמש בו עבור דיגום של עבודות – כך השתמשתי בו בסדנת קופסת מצלמה לפני כמה שנים:
  • שעם דק אפשר גם לחתוך בעזרת תבניות חיתוך דקות – העבירו אותם כמה פעמים בקאטלבג או ביגשוט לחיתוך טוב יותר.

הנה דוגמא לחיתוכי מילים שנעשו בתבניות חיתוך:

אפשר גם להשתמש בפאנצ'ים – את החץ בתמונה למעלה יצרתי באמצעות פאנץ'. שימו לב ששכבת השעם נכנסת בקלות לתוך הפאנץ' כי לא כל הפאנצ'ים מסוגלים לעבוד עם שכבה עבה. כדי למנוע התפוררות של השעם בזמן הפנצ'וץ' שימו מעליו חתיכת נייר מדפסת ופנצ'צ'ו אותם ביחד.

  • שימוש נוסף בשעם הוא בתור שכבה רכה עבור החתמה – חותמות עץ מגיעות לרוב עם שכבת ספוג דקה בין החותמת וידית העץ (ראו בתמונה). השכבה הזו מתפקדת כשכבה בולמת כדי לא למעוך את החותמת אם לוחצים חזק מדי ואז ההחתמה תימרח. כשמשתמשים בחותמות סיליקון, אשר מקלפים ומדביקים על בלוק אקרילי, אין את השכבה הזו. ניתן להשתמש בשכבת שעם ששמים מתחת לנייר אותו מחתימים כדי לייצר אפקט דומה.
  • מכיוון שהשעם הוא חומר טבעי נקבובי, ניתן להחתים עליו או לצייר עליו גם בצבעי מים, אלכוהול, אקרילי או להחתים עם סוגי דיו שונים. אפשר אפילו לעשות עליו אמבוסינג חם. שימו לב שמכיוון שמשטח השעם אינו חלק ואחיד, ההחתמה לא תצא ברורה וחדה, בעיקר לא בהחתמות עם פרטים עדינים וקטנים.

איך מדביקים שעם? ניתן להדביק שעם בקלות עם דבק נוזלי (טאקי/אמוס) או דבק דו"צ חזק.

שימו לב ששעם אמנם גמיש, אבל לא גמיש כמו נייר. זאת אומרת שאם תנסו לעטוף קופסא ביריעת שעם, רוב הסיכויים שהשכבה תיסדק ותישבר בקיפולים, לכן גם לא מומלץ להשתמש בו לכיסוי של אלבום, בעיקר לא באיזור החיצוני של השידרה.

מקווה שעשיתי לכם קצת חשק לשעם!

קרן.

3 תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s