אחרי הבידוד – יום 45 – סופר אלבום

לפעמים צריך אלבום – כזה שיש בו מקום לתמונות, שנוח לדפדף ושגם יהיה מרשים מספיק. ואין זמן, מקסימום שלוש שעות, זה הכל. אז ישבתי ותכננתי מידות ואז בשעה שש אחה"צ הבנתי שצריך כבר להתחיל לייצר. אני מאד אוהבת ליצור לבד – אבל פה ממש התחשק לי להכין את האלבום בצוותא. ידעתי שזה יקח לא מעט זמן והזמן עובר מהר יותר כשיש מישהו איתך. אבל אני צריכה מישהי זריזה שמבינה עניין ושנצליח תוך שלוש שעות לבנות הכל – כי בכל זאת, אני עוד צריכה לצלם, לערוך ולכתוב פוסט עוד היום…

אז הרמתי טלפון ליעלי (הלוא היא גברת קונדסונים) ושאלתי אותה עד כמה היא ספונטנית (-: מסתבר שהייתי משכנעת במיוחד, כי העברנו שלוש שעות מענגות בשיחת וידאו משותפת – כל אחת יוצרת בצד שלה. הנה התוצרים שלי – היא מן הסתם תשוויץ בהמשך באלבום הנפלא שלה (-:

בתוך האלבום יש שתי קומות של מיני אלבומים – שניהם מתאימים בול לתמונות סטנדרטיות ויכולים להכיל עד 16 תמונות כל אחד (סה"כ 32 באלבום). יש גם שני כיסים גדולים בכנף הקדמית והאחורית והגודל מרשים – גובה ½9 אינטש, רוחב ½6 אינטש ועובי ½1 אינטש.

האלבום בנוי מקארדסטוק שחור 250 גרם בדפים הפנימיים וקארדסטוק 300 גרם בכריכה. שני האלבומים בנויים בדיוק באותה הצורה ובאותו הגודל, כך שכל דבר נייצר פשוט בכמות כפולה.

עבור השידרות הפנימיות , נצטרך סה"כ 8 חלקים (2 מכל סוג) בגדלים הבאים:

 • 4 על 2 אינטש (2 חתיכות)
 • 4 על ¾1 אינטש (2 חתיכות)
 • 4 על ½1 אינטש (2 חתיכות)
 • 4 על ¼1 אינטש (2 חתיכות)

בנוסף עבור דפי האלבום נצטרך סה"כ 16 חתיכות בגודל 6 על 4 אינטש (8 לכל מיני אלבום).

נניח כל חתיכה של השידרה בלוח הקיפול כאשר הצד הקצר שלה למעלה ונחרוץ במרחק חצי אינטש. נסובב אותה ב-180 מעלות ונחרוץ שוב בחצי אינטש בצד השני.

לא משנה מה רוחב השידרה – בכל מקרה לכל שידרה תהיינה שתי לשוניות של חצי אינטש בכל צד.

(בהתחלה טעיתי והכנתי לשוניות באורך 6 אינטש, אבל הן צריכות להיות באורך 4 אינטש – אם בתמונות זה נראה לכן טיפה ארוך ממה שיצא לכן, הטעות היא אצלי – פשוט לא היה זמן לצלם מחדש). שימו דבק דו"צ על שתי הלשוניות וגם על השידרה ביניהן (בצד בו חרצנו). אל תשימו דבק דו"צ על הקיפולים עצמם.

חיתכו טיפה את הקצוות של הלשוניות באלכסון – אין צורך באלכסון גדול מדי.

הנה שני הסטים – לכל מיני אלבום יש סט של 4 לשוניות בגדלים מדורגים.

הפכו את הלשוניות כך שהצד עם הבליטות יהיה כלפי מעלה וקפלו את כל קווי הקיפול.

קלפו את הדבק מהשידרה של הלשונית הצרה ביותר.

הניחו אותה כך שהיא ממורכזת בלשונית הבאה בגודל.

קחו את הלשונית שעליה הדבקנו כרגע (הלשונית השנייה בגודל) והדביקו אותה במרכז הלשונית הבאה בגודלה.

וכך המשיכו עד שתהיה לכן שידרה שמכילה ארכע לשוניות דבוקות בצורה מדורגת אחת על השנייה. לשיטה הזו של השידרה קוראים באנגלית stack the deck – היא נועדה רק עבור מספר דפים קטן יחסית ולא כבדים (כלומר בלי פתיחות וכיסים) כי הלשונית התחתונה נושאת עליה בעצם את משקל וכובד כל שאר הלשוניות והדפים.

ישנם שני מיני אלבומים – לכן יש לנו שתי שידרות.

כדי לחזק את השידרה אני הספתי חיבור בין כל השכבות ע"י סיכה מתפצלת קטנה (אפשר גם לתפור או לשים ניט). שימו לב שיש מרווח של ¼ אינטש בלבד במרכז השידרה העליונה כדי לשים שם סיכה מתפצלת, אז אל תבחרו סיכה גדולה. חוררו את כל השכבות בשני מקומות.

חוררתי למעלה ולמטה במרחק של בערך חצי אינטש מכל קצה – לא ממש משנה המרחק כל עוד זהה עבור שני הצדדים.

הכנסתי שתי סיכות מתפצלות קטנות בכל שידרה – כדאי שתדעו בשלב זה עם איזה נייר אתן מתכננות לדגם את האלבום כדי שתוכלו לבחור סיכה בצבע מתאים.

הנה רגלי הסיכה בגב השידרה – שטחו אותן עד כמה שניתן.

עכשיו נחבר את הדפים לאלבום – ניקח את הדף הראשון ונניח אותו צמוד לשידרה.

נקלף את הדבק מהלשונית החיצונית ביותר.

ונדביק אותה על הנייר.

נניח את הדף הבא על הדף שהדבקנו – נבדוק שיש מרווח של שמינית אינטש מהדף הקודם ושהוא מיושר בדיוק עליו. הצד השמאלי של הנייר אמור להגיע עד ללשונית הבאה. נקלף את הדבק מהלשונית הבאה ונדביק.

נניח את הדף הבא במרחק שמינית אינטש נוספת ונדביק גם אותו ללשונית הבאה – כך גם עם הדף הרביעי בצד הזה של השידרה.

כך נראית השידרה מלמעלה מחוברת לכל הדפים – ארבעה בכל צד.

והנה שני האלבומים ביחד:

ומהצד:

וכשהם פתוחים:

כעת נעבור להכין את הכריכה – עבור כריכה גדולה כזו נצטרך 2 וחצי דפי קארדסטוק 300 גרם. שני דפים נחתוך לגודל ½9 על ½10 אינטש – אלו יהיו כנפי האלבום.

ניקח כל חתיכה ונניח אותה בלוח הקיפול כך שהצד הקצר שלה (באורך ½9 אינטש) נמצא למעלה ונחרוץ קו קיפול ב-½6 אינטש – זהו הקיפול של הכיס. אם תרצו אלבום ללא כיסים בכריכות, ניתן להשתמש גם בקארדסטוק עבה יותר שאין צורך לקפל, ואז הגודל שלו יהיה ½6 על ½9 אינטש.

סובבו את הנייר ב-90 מעלות וחירצו עוד שני קווי קיפול ב-½ אינטש וב-10 אינטש.

שימו דבק דו"צ על שתי הלשוניות הקטנות וחיתכו אותן באלכסון. הסירו את שתי הלשוניות הארוכות.

הפכו את הנייר לצד השני וקפלו את הלשוניות כלפי פנים.

הסירו את נייר הדבק, קפלו את הצד הימני כלפי פנים וסיגרו את הכיס.

עבור השידרה של הכריכה נצטרך חתיכה בגודל ½9 על ½4 אינטש מקארדסטוק 300 גרם. שימו אותה בלוח הקיפול כאשר הצד הקצר שלה למעלה וחירצו שני קווי קיפול ב-½1 אינטש וב-3 אינטש.

הפכו את החתיכה לצד השני (הצד עם הבליטות) וקפלו לפי הקיפולים. שימו דבק דו"צ בצד עם הבליטות בשולי הלשוניות קרוב לקצה בלבד.

קחו את אחת מכנפי הכריכה והניחו אותה כאשר הכיס נמצא בצד הפנימי של האלבום. שימו דבק דו"צ בצד החיצוני של האלבום קרוב לשוליים (לא בקצה בו יש את הכיס!).

הסירו את נייר הדבק משולי הכנף, וקלפו רק את שולי נייר הדבק מהשידרה.

הניחו את הכנף כאשר היא עומדת וצמודה לקיפול והדביקו את החלק התחתון. כעת תוכלו למשוך בעדינות בשולי נייר הדבק המבצבצים כדי לחשוף את שאר נייר הדבק, הדקו את ההדבקה עם עצם קיפול. חיזרו על התהליך גם בכנף השנייה – שימו לב שגם הכיס בכנף השנייה אכן נמצא בחלק הפנימי של האלבום!

ככה זה נראה כשהכריכה מוכנה:

ומקופלת בתוך כל הבלאגן בזמן היצירה…

קחו את אחד מהמיני אלבומים והסירו את נייר הדבק מהשידרה שלו.

מדדו חצי אינטש מהשוליים התחתונים של הכריכה, מרכזו את האלבום והדביקו אותו כשהוא ממורכז בין קווי הקיפול של הכריכה – עברו עם עצם קיפול כדי להדק ולחזק את ההדבקה.

מדדו חצי אינטש מהשוליים העליונים של הכריכה והדביקו באותה הצורה גם את האלבום העליון.

מה נשאר? רק לדגם! אני החלטתי לדגם את הצד החיצוני בשני ניירות כדי להפריד ויזואלית בין הכנף לשידרה – ניתן לדגם כמובן גם רק עם חתיכת נייר אחת.

הדיגום מתחת לכיס לא חייב להיות עד שולי האלבום – במילא לא רואים את פנים הכיס…

כל עמוד הוא בגודל 4 על 6 אינטש כדי לחסוך בנייר – אם ברצונכם להשאיר שוליים, השתמשו בנייר מדוגם או תמונה בגודל ¾3 על ¾5 אינטש.

ניתן לדגם גם עם תגיות הקטנות יותר מגודל הדפים – פשוט הוסיפו נייר מדוגם להשלמה.

מה זה אומר שלקח לי 3 שעות להכין ולדגם את האלבום, אבל גם עוד 3 שעות לצלם, לערוך את התמונות ולכתוב את הפוסט? זה אומר שלהבא אני צריכה להתחיל ליצור מוקדם יותר אם זה מוצר מורכב…

קרן.

11 תגובות

 1. הדרכה מושלמת, מפורטת וברורה כרגיל. ויש בה כמה טריקים גאוניים בעיני. למשל הסיכות המתפצלות באמצע השדרה – להיט!!!!! תודה על שעות יצירה קסומות שאת מעניקה לנו, ושהענקת לי בסופש המבודד הזה 💜

  אהבתי

 2. קרן יקרה, אלבום מקסים, ממש מדגדג בידיים להכין אותו, כרגיל הסבר מדוייק ומובן, תודה לך

  אהבתי

 3. קרן,תודה על ההדרכה הברורה והמושקעת . התוצר יצא מקסים כמו כל. התוצרים שיוצאים תחת ידך,. ושוב תודה זה לא מובן מאליו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s