אחרי הבידוד – יום 19 – מה העובי של הצ'יפבורד?

קודם כל, מה זה צ'יפבורד?

צ'יפבורד (באנגלית chipboard) הוא בעצם משטח קרטון עבה שעשוי לרוב מנייר ממוחזר. בארץ הוא נפוץ בעיקר בתור קרטון אפור, אבל אפשר למצוא אותו לפעמים גם בצבעים אחרים כמו שחור וקראפט. להבדיל מקארדסטוק או ניירות אחרים שנמדדים לפי משקל (250 גרם, 300 גרם וכו'), צ'יפבורד נמדד לפי עובי, ובארץ הוא נמדד בסנטימטרים ולא באינטשים.

העוביים הנפוצים הם 1.8 מ"מ, 2.2 מ"מ ו-3 מ"מ. יש גם עובי 4 ו-5 מ"מ, אבל אותם נמצא רק בחנויות מקצועיות כמו ארטא לשימוש של בוני דגמים ואומנים.

איך מודדים את עובי הצ'יפבורד? הדרך הכי פשוטה היא להסתכל על האריזה (אם הוא מגיע ארוז) או לשאול את המוכר. אם הוא לא ארוז אלא מגיע בגליונות בודדים, אני בדרך כלל כותבת על פינת הגליון בעפרון את העובי שלו מיד כשהוא מגיע הביתה. מכיוון שהוא חומר גלם שאני עוטפת, במילא זה ימחק או יצופה לאחר מכן כשאשתמש בחומר. אני רק משתדלת להשתמש קודם בשאר הפינות של החתיכה ולשמור את הפינה עם הכיתוב לסוף.

אבל מה לגבי השאריות? אני לא מתכוונת לכתוב על כל שארית מה העובי שלה…

עבור השאריות יש לי קופסאות נפרדות – קופסא לכל עובי של צ'יפבורד. בסוף העבודה, את כל השאריות מהגליון שהשתמשתי בו אני שמה בקופסא המתאימה לפי עובי הצ'יפבורד (כשאני עדיין זוכרת במה השתמשתי (-:)

הבעיה מתחילה כשאני מוציאה שאריות מהקופסאות כדי לנסות לראות אם יש משהו בגודל שאני צריכה – ואז השאריות מתערבבות ואני שוכחת לאן הן צריכות לחזור. לשם כך יש לי שני מכשירים (חן עדכנה אותי שקוראים למכשיר כזה קליבר) שמודדים עובי צ'יפבורד – אחד ידני ומוזהב, והשני אלקטרוני. כל אחד מהם עלה כ-3-4 דולר באלי אקספרס. הנה הקישור לידני והנה הקישור לדיגיטלי – סוג C (שימו לב שהוא מגיע ללא בטריה שטוחה, אפשר למצוא אותה בארץ)

המדידה ממש פשוטה – פותחים את המרווח בין שני החלקים, מכניסים את הצ'יפבורד וסוגרים את המרווח כך שישב הדוק לצ'יפבורד. רואים את החריץ הקטן מתחת לצ'יפבורד? הוא מראה שהעובי הוא 3 מ"מ.

והנה צ'יפבורד בעובי 2.2 מ"מ. אני רואה שהוא טיפה מעל 2 מ"מ – לא ממש ניתן לראות שזה 2.2, אבל זה מספיק בשבילי כי כפי שאמרתי קודם, יש מבחר ספציפי של עוביים של צ'יפבורד בארץ.

הנה אותה המדידה עם המכשיר האלקטרוני – חשוב לא ללחוץ בכוח על הצ'יפבורד כי המכשיר רגיש והוא יקטין את המידה בכמה עשיריות המ"מ.

הכל טוב ויפה למי שיש את המכשיר, אבל מה עושים אם אין אחד כזה? יש גם פה פתרון.

לקחתי 3 חתיכות באותו גודל אבל בעוביים שונים, חוררתי אותן כדי שאוכל לשמור אותן ביחד ועל כל אחת כתבתי את העובי שלה. אלו בעצם המודדים שלי.

אם אני רוצה לבדוק מה העובי של שארית צ'יפבורד שיש לי, אני פשוט מניחה אותה ליד אחת החתיכות מהמודדים ומנסה להחליק את האצבע מחתיכה אחת לשניה. אם אני נתקלת במדרגה (כמו כאן למשל), אני יודעת שזה לא המודד הנכון וממשיכה למודד הבא. שני הצילומים הבאים מראים מקרוב את המדרגה, אבל באמת לא צריך אפילו להסתכל – האצבע שלכן תרגיש את המדרגה הזו בקלות.

אם האצבע עוברת חלק מחתיכה אחת לשניה בלי להיתקע במדרגה באמצע, אני יודעת שזה עובי הצ'יפבורד לפי המודד שאני מודדת איתו כרגע – במקרה של התמונה הבאה חתיכת הצ'יפבורד שלי היא בעובי 3 מ"מ.

דבר אחרון וסופר שימושי שאני משתמשת בו הוא ספייסר (spacer). העובי שלו נועד לייצר מרווחים בין חתיכות צ'יפבורד ובדרך כלל רוחב המרווחים משתנה לפי עובי הצ'יפבורד שאני משתמשת בו. ככל שהצ'יפבורד יהיה עבה יותר, גם המרווחים יהיו רחבים יותר.

אמנם יש ספייסרים לקניה בכל מיני עוביים, אבל הם מגיעים לפי מידות מ"מ שלמות. יש לי גם אותם בכל הגדלים, אבל לעיתים קרובות אני פשוט לא רוצה להתחיל לחשב מרווחים… אם אני רוצה לייצר מרווח של 2 עוביים של צ'יפבורד 2.2 מ"מ, הרי שאני צריכה ספייסר של 4.4 מ"מ. מה לעשות שאין ספייסר כזה אלא ספייסר של 4 מ"מ או ספייסר של 5 מ"מ? כדי לפתור את המצב, הכנתי לי ספייסרים משלי לפי עובי הצ'יפבורדים שאני משתמשת בהם לרוב.

על כל ספייסר אני כותבת באיזה עובי צ'יפבורד השתמשתי וכמה שכבות צ'יפבורד יש בו.

למשל הספייסר הבא בנוי מ-3 שכבות של צ'יפבורד 2.2 מ"מ.

הנה דוגמא לשימוש בספייסר כזה – מרווח של 3 שכבות צ'יפבורד.

כך אני יכולה לרווח את חתיכות המוצר שאני בונה במרווחים שווים שמאפשרים לחתיכות מספיק מרחב כדי להתקפל בלי לקרוע את הנייר בו הן עטופות בין הקיפולים.

יש לכן שיטות נוספות לעבודה עם צ'יפבורד? אשמח לדעת!
אל תדאגו, מחכה בקנה עוד פוסט בנושא של צ'יפבורד שיענה על השאלה הבוערת – כמה מרחק צריך לשים בין החתיכות בכלל?

קרן.

7 תגובות

 1. תודה רבה על המידע!
  אני מאוד נהנת מסדרת הפוסטים שלך.

  הערה, למכשיר שמודד את העובי קוראים גם בעברית קליבר.
  קליבר דיגיטלי, או ידני.
  * אני מהנדסת והפריע לי שלא קרת לילד בשמו 🙂

  אהבתי

  • תודה רבה רבה על הפוסט הזה ועל כל שאר הפוסטים. אני מאוד אוהבת אותם הם מעשירים אותי ואותנו בעוד ידע וידע.
   אני עכשיו מתחילה לעבוד עם ציפורדים. הזמנתי כמה
   אבל ממה שהיה לי חא ידעתי מה העובי. וניסתי עם הסרגל ברזל לבדוק. אבל לא הלך. אני אלך להזמין את המכשירים שהמלצת עליהם. תודה לך.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s