אחרי הבידוד – יום 57 – סט ברכות

בהמשך לפוסט השימוש בתגיות מאתמול, החלטתי למצוא לכל התגיות שימושים נוספים – התגיות הללו כל כך יפות אבל בסוף אנחנו לא משתמשות בהן, וחבל! הן כבר מעוצבות, בגודל אחיד, בצבעים תואמים – אפילו לא צריך להשקיע בהן יותר מדי זמן, אז למה לא ליצור מהן ברכות? ואם כבר ברכות, אז בואו נכין סט עם מעטפות ומארז תואם.

נתחיל עם התגיות – רובן בגודל 3 על 4 אינטש, שזה גודל נהדר לכרטיס ברכה קטן, אבל אם נרצה לחסוך בנייר ועדיין להשאיר מסגרת מסביב לתגית נצטרך להתפשר. ניקח דף 12X12 אינטש של קארדסטוק 250 גרם ונחתוך אותו ל-6 חתיכות שוות בגודל 4 על 6 אינטש.

כל חתיכה נניח בלוח הקיפול כך שהצד הארוך (באורך 6 אינטש) נמצא למעלה ונעביר קו קיפול במרכז ב-3 אינטש.

בצורה כזו נחרוץ ונקפל את כל ששת החתיכות ונייצר 6 כרטיסים קטנים.

מכיון שכרטיס מקופל גם הוא יהיה בגודל 3 על 4 אינטש, נקטין את כל התגיות בהן נרצה להשתמש בשמינית אינטש באורך וברוחב – כלומר הן תהיינה בגודל ⅞2 על ⅞3 אינטש. שמינית אינטש זה חלק קטן מספיק כדי להקטין בו את התגית בלי לאבד ממנה חלקים משמעותיים של כיתוב או דמויות.

נדביק בחלק החיצוני של כל כרטיס את התגית המוקטנת כך שנשארת מסגרת קטנה מסביב לתגית. התגיות יכולות להיות תגיות רוחב או תגיות אורך – זה לא משנה.

עכשיו נכין את המעטפות התואמות לכרטיסים. אני לקחתי דפי בריסטול לבן (עובי 140 גרם בערך) בגודל A4 וחתכתי אותן במרכז (כלומר הפכתי אותם לגודל A5 – גודל דף A5 הוא ¼8 על ⅞5). אפשר לקנות חבילת דפי בריסטול של A4 ב-10-20 ש"ח.
ניתן להשתמש גם בדפי מדפסת למרות שהמעטפות יצאו קצת דקות.

שימו את הדף בלוח הקיפול כאשר הצד הארוך נמצא למעלה והעבירו שני קווי קיפול ב-2 אינטש וב-½5 אינטש.

סובבו את הדף ב-90 מעלות וחירצו עוד שני קווי קיפול ב-½ אינטש וב-¾4 אינטש.

בעזרת מספריים חיתכו את כל המלבנים בארבעת הפינות של החתיכה לפי קווי הקיפול.

הפכו את החתיכה לצד השני (הצד עם הבליטות) וקפלו את כל קווי הקיפול.

שימו דבק דו"צ על הלשונית הצרה בצד שמאל. הסתכלו על הלשוניות העליונה והתחתונה – הלשונית העליונה קצרה יותר – שימו עליה חתיכת נייר דבק דו"צ קרוב לשוליים שלה. שימו חתיכת דבק קטנה גם בלשונית הימנית – זו החתיכה שתדביק את פתח המעטפה אחרי שיכניסו לתוכה כרטיס. אנו לא נקלף את נייר הדבק הזה אלא נשאיר אותו מכוסה.

סיגרו את הלשונית העליונה על הלשונית התחתונה הרחבה. הסירו את נייר הדבק מהלשונית העליונה והדביקו אותה מעל הלשונית התחתונה.

בעזרת מעגל פינות עגלו את הפינות של הלשונית הימנית והשמאלית.

קלפו את נייר הדבק מהלשונית השמאלית והדביקו את הלשונית על המעטפה.

זהו – המעטפה מוכנה!

באותה הצורה הכינו עוד 5 מעטפות – כדי שיהיו לנו 6 מעטפות תואמות לששת הכרטיסים שהכנו.

אז הכנו את המעטפות והכרטיסים – עכשיו נכין את המארז. עבר המארז נצטרך שלוש חתיכות קארדסטוק – שתיים עבור הכיסים למעטפות ולכרטיסים, וחתיכה שלישית עבור הכריכה של המארז.

עבור הכיס הגדול למעטפות נצטרך חתיכת קארדסטוק בגודל ⅝5 אינטש על ¼3 אינטש. חירצו שני קווי קיפול ב-½ אינטש וב-1 אינטש בשני הצדדים הקצרים של החתיכה ובאחד מהצדדים הארוכים שלה.

עבור הכיס הקטן לכרטיסים נצטרך חתיכת קארדסטוק בגודל ⅛5 אינטש על ¼3 אינטש. חירצו שני קווי קיפול ב-½ אינטש וב-1 אינטש בשני הצדדים הקצרים של החתיכה ובאחד מהצדדים הארוכים שלה.

שימו דבק דו"צ על המלבנים הארוכים שנוצרו בשוליים – אין צורך לשים דבק גם בפינות.

חיתכו והוציאו את שלושה ריבועים קטנים בשתי הפינות תוך כדי שאתם משאירים את הריבועים הקטנים הפנימיים ביותר עבור לשוניות קטנות – קצרו את שולי הלשוניות הקטנות באלכסון.

מומלץ לחתוך גם את החלק העליון של הלשוניות הצדדיות באלכסון גם הוא – תסתכלו בצדדים של הצד העליון של החתיכה.

הפכו את החתיכות לצד השני (הצד עם הבליטות) וקפלו את כל הקיפולים.

קפלו את הלשוניות בשני שוליים נגדיים כלפי מרכז החתיכה.

הסירו את נייר הדבק משתי הלשוניות הנגדיות.

הדביקו מעל הלשוניות את הלשונית השלישית שנמצאת בתחתית – הדקו את איזור הפינות כי בהן ישנה חפיפה בין הלשוניות.

הנה שתי החתיכות המקופלות:

נניח את הכיסים בצד ונעבור להכין את המארז. עבור המארז ניקח חתיכת קארדסטוק 250 או 300 גרם בגודל ⅛9 על 5 אינטש. נניח את החתיכה בלוח הקיפול כך שהצד הארוך שלה נמצא למעלה ונחרוץ שני קווי קיפול ב-4 אינטש וב-⅛5 אינטש..

הפכו את הנייר לצד השני (הצד עם הבליטות) ונקפל את קווי קיפול.

בצד שמאל של המארז נדביק את הכיס הגדול למעטפות – שימו לב שהוא יתחיל באותו גובה כמו הכיס השני. מרכזו אותו כך שתישאר לו מסגרת זהה בחלק התחתון ובצדדים שלו. מומלץ להכניס לתוכו מעטפה בזמן ההחלטה על המיקום המדויק כדי שנוכל לראות שגם כשהכיס מלא, הוא לא מודבק גבוה מדי (ואז יראו את המעטפה מציצה מעבר לשולי המארז העליונים). עברו והדקו את ההדבקה עם עצם קיפול מתוך הכיס עצמו.

בצד ימין של המארז נדביק את הכיס הקטן לכרטיסים – שימו לב למרכז אותו כך שתישאר לו מסגרת זהה בצדדים שלו, אבל החלק התחתון שלו יהיה באותו גובה כמו הכיס למעטפות בצד השני – יותר נעים בעין ככה. עברו והדקו את ההדבקה עם עצם קיפול מתוך הכיס עצמו.

בידקו שהכרטיסים והמעטפות נכנסים לכיסים ללא בעיה ולא בולטים מעבר לשוליים העליונים של המארז (כי אז זה אומר שהדבקתם את הכיסים גבוה מדי).

סיגרו את המארז והניחו חתיכת דבק דו"צ במרכז החלק הקדמי והאחורי שלו.

חיתכו שתי חתיכות סרט באורך 20-25 ס"מ (8-10 אינטש), קלפו את נייר הדבק והדביקו את שולי הסרטים לנייר הדבק בחלק העליון והתחתון של המארז.

הנייר המדוגם יהיה מודבק בחלק החיצוני של המארז ויסתיר את ההדבקות של הסרטים. כדי לדגם את החלק הקדמי והאחורי החיצוניים של המארז נצטרך שתי חתיכות בגודל ⅞3 על ⅞4 אינטש. כדי לדגם את השידרה של המארז מבחוץ ומבפנים נצטרך שתי חתיכות בגודל 1 על ⅞4 אינטש.

לכיס של הכרטיסיות נצטרך נייר מדוגם בגודל 3 על ⅛2 אינטש.
לכיס של המעטפות נצטרך נייר מדוגם בגודל ½3 על ⅛2 אינטש.

ותמונה כשהכל פרוש:

למה אתם מחכים? לכו לחפש לכם תגיות נשכחות!

קרן.

תגובה אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s