אחרי הבידוד – יום 8 – 3 דברים שלא ידעת על הסרגל שלך

מה כבר אפשר לחדש בסרגל? זה סך הכל פס שיש עליו מספרים, זה הכל. באמת? אז אולי אצליח לחדש לכן משהו היום.

קודם כל נתחיל בלדבר על יחידות מידה – עבור כל מי שמסתבכת עם האינטשים וקשה לה לעשות את המעבר מסנטימטרים לאינטשים.

דבר ראשון, למה בכלל אינטשים? בעיקר בגלל הכלים. תחום הסקראפ מגיע אלינו בעיקר מארה"ב, ששם מודדים באינטשים, ולכן כל הכלים (טרימר/לוח קיפול) וחלק גדול גם מההדרכות הם באינטשים.

לכל מי שלא יודעת, אינטש שווה ל-2.54 ס"מ. כלומר ב-10 ס"מ יש 4 אינטשים בקירוב. כשהתחלתי לעבוד באינטשים, היה חסר לי עניין סדר הגודל. 3 אינטש זה הרבה או מעט? ומה עם 5 אינטש? פשוט לא יכולתי לדמיין את הגדלים האלו. הטריק שהשתמשתי בו היה לקחת משהו שימושי שאני יודעת מה הגודל שלו, להפוך אותו לאינטשים ולהשתמש בו בתור קנה המידה. אני לקחתי גודל של תמונה סטנדרטית באלבום – 10X15 ס"מ – כולנו מבינות בערך מה הגודל של תמונה כזו. 10X15 ס"מ הוא בערך 4X6 אינטש, כך יותר קל להבין ש-3 אינטש מעט קטן יותר מרוחב תמונה ו-5.5 אינטש זה כמעט באורך של תמונה.

עד כאן זה היה רק הרקע – עכשיו לטיפים שלי.

כמעט של מי שיש לה סרגל של אינטשים התחילה (או עדיין משתמשת כמוני) בסרגל מתכת הסטנדרטי של 30 ס"מ – עולה רק כמה שקלים ועושה את העבודה מצויין. בצד אחד של הסרגל יש את הסימונים בסנטימטרים ובצד השני יש את סימוני האינטשים – עד כאן הכל ברור.

אז הנה החידוש הראשון – ידעתן שהסימונים בצד של האינטשים שונים בין החלק העליון לחלק התחתון של הסרגל?

בואו נסתכל מקרוב – החלק העליון של הסרגל מחולק לעשיריות ואילו החלק התחתון של הסרגל מחולק לשמיניות!

אם נרצה למדוד אינטשים שלמים או חצאי אינטשים אז אין שום בעיה – ניתן למדוד גם לפי החלק העליון וגם לפי החלק התחתון של הסרגל.

אבל אם נרצה למדוד רבעים, רק בחלק התחתון נמצא סימונים מתאימים – בחלק העליון נצטרך ממש להתאמץ ולחפש את הסימונים הקטנטנים ביותר כדי למצוא רבע.

ועל שמיניות אינטש בכלל ברור שרק החלק התחתון של הסרגל יכול להראות אותן. אם נרצה ממש לדייק, אפשר למצוא גם סימונים של 1/16 בין השמיניות ואפילו 1/32 ביניהן. בשביל זה אבל צריך ראיה של 6:6 או זכוכית מגדלת…

אז עבור כל אלו שלא הצליחו למדוד במדויק באינטשים – הגיע הזמן להתחיל למדוד לפי החלק התחתון של הסרגל ולא לפי החלק העליון שלו.

כמה פעמים קרה לכן שהתחלתן להדביק כותרת בדף באלבום או מדבקות ברכה על כרטיס ובאמצע ראיתן שאין לכם מספיק מקום לכל הכיתוב? או שעדיף אולי היה לשים את הכותרת טיפה יותר למעלה או למטה? או לצופף את האותיות? או שהמילה לא יצאה ישרה? לכל מי שהיתה בסיטואציה הזו, הנה הטריק השני…מתחילים עם סרגל שקוף (כן, חובה שהוא יהיה שקוף ולא אטום – תכף תבינו למה).

מומלץ להשתמש בסרגל שקוף שיש עליו קווים לאורכו (כמו בתמונה למעלה) ואם אין לכן סרגל כזה, פשוט סמנו בעצמכן קו עם טוש פרמננטי קרוב לאחד משולי הסרגל.

על החלק העליון של הסרגל הניחו את מדבקות האותיות לכותרת בקלילות – שלא ידבקו חזק אבל גם שלא יזוזו. זה הזמן לראות שהאותיות ישרות ובמרווחים זהים. שימו לב שרק החלק התחתון של האותיות דבוק לסרגל – כלומר החלק העליון של האותיות תלוי באוויר.

הפס על הסרגל מאפשר לי ליישר את כל האותיות לפי אותו גובה.

הזיזו את הסרגל והניחו אותו במיקום המדוייק שבו אתן רוצות את הכותרת – בגלל שהסרגל שקוף, קל לראות בדיוק היכן ממקמים את הכותרת ולמצוא את המיקום הכי טוב. גיליתן שהמילה ארוכה מדי וצריך לצמצם את הרווחים בין האותיות? אין בעיה, קלפו את האותיות מהסרגל וסדרו אותן מחדש עד שתהיינה מרוצות. לאחר שהחלטתן על המיקום, החזיקו את הסרגל במקום ועם היד השנייה הצמידו והדביקו את החלק העליון של האותיות לדף.

הזיזו את הסרגל ושחררו ממנו בעדינות את החלק התחתון של האותיות:

ככה נראות האותיות לאחר שהוצאנו את הסרגל:

שטחו את האותיות והצמידו את החלק התחתון שלהן גם לדף:

ומה לגבי אותיות שיש להן רקע שקוף? אין בעיה. הניחו אותן באותה הצורה על קצה הסרגל מיושרות לפי הקו. רואות שלאות 'ש' יש שטח שקוף גדול מסביב?

זה לא מפריע לי להדביק אותה כך שהיא מכסה חלק מהאות 'ל' שלידה. אם זה ממש מפריע לכן, אפשר לחתוך מראש את השטח השקוף העודף ולהשאיר פחות שוליים שקופים לכל אות. זה הזמן לראות שהמרווחים בין האותיות שווים והמילה מסודרת בצורה ישרה.

נדביק את החלק העליון של המילה על הדף ונסיר את הסרגל בעדינות.

עכשיו רק נשאר להדק את החלק התחתון של המילה לדף וסיימנו!

השימוש השלישי בסרגל הוא אולי שימוש קטן, אבל הוא חוסך רגעים מעצבנים…נכון שרוב האריזות של המדבקות, והקישוטים מגיעות בשקיות צלופן שקופות עם פס דביק למטה? מאוד נוח לשמור עליהם בשקיות אבל זה די מעצבן לנסות להחזיר משהו לשקית כשהפס הדביק הזה נדבק לכל מה שלא צריך (כולל דף המדבקות שבדיוק מנסים להחזיר חזרה לשקית!).

הפס הדביק שסוגר את השקית בדרך כלל נמצא בחלק האחורי של השקית למטה.

כמובן שאפשר לגזור אותו או להדביק אותו לשקית עצמה, אבל אז ישאר פתח בחלק התחתון של השקית והכל יפול. כדי לפתור את המצב, אני שוב משתמשת בסרגל…כשאני פותחת את השקית אני מצמידה את הסרגל לפס הדביק (בעצם מדביקה את הסרגל).

עכשיו אפשר להוציא את מה שרוצים מהשקית בלי שהוא ידבק לפס! הסרגל גם שומר שהפתח ישאר שטוח וישר – יעיל במיוחד כשיש שקית עם פתח רחב וגדול שלא נשאר ישר ושטוח ואז הדף מתקפל כשמנסים להכניס אותו לשקית.

כשצריך להחזיר לשקית את מה שהוצאנו, פשוט משחילים אותו חזרה פנימה כשהסרגל עדיין דבוק ומסתיר את הפס הדביק. כשסיימנו להחזיר, מסירים את הסרגל מהפס הדביק וסוגרים כרגיל.

אלו היו שלושת הטיפים שלי לשימוש עם סרגל – מקווה שעזרו לכן ואולי אפילו חידשו משהו.

קרן.

5 תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s