אחרי הבידוד – יום 6 – מעטפות

לכל חובבות הכרטיסים שמצליחות לשחרר את אחת מהיצירות שלהן ולתת כרטיס במתנה, הפוסט הזה מוקדש עבורכן! כמה פעמים ניסיתן למצוא מעטפה שתתאים לכרטיס שלכן? אז הנה הפעם הדרכה לייצר 3 סוגים של מעטפות – בלי לוח מעטפות, בלי חישובי זוויות, רק לוח קיפול ודף נייר. הדבר היחידי שתצטרכו לחשב זה את גודל הנייר עבור המעטפה לפי גודל הכרטיס שהכנתן.

שימו לב שעדיף לא להשתמש בקארדסטוק 250 גרם אלא בניירות דקים יותר – רוב הניירות המדוגמים שמגיעים מחו"ל הם בעובי 180 גרם, ניתן גם להשתמש בניירות בעובי 120-150 גרם.

למי שמעדיפה לראות סרטון, הכנתי הדרכה בוידאו על שלושת סוגי המעטפות:

למי שמעדיפה לראות הדרכה כתובה, הנה כל השלבים:

הנה המעטפה הראשונה – מעטפה שמתקפלת באלכסון ויש לה סגירה משולשת.

כדי לחשב את גודל הנייר, נסתכל מה גודל הצד הקצר של הכרטיס ונכפיל ב-2. הצד הקצר של הכרטיס בתמונה הוא בגודל ⅛4, אז נכפיל אותו ב-2 ונגיע לגודל ¼8.

הנייר למעטפה אמור להיות בצורת ריבוע, כלומר הוא יהיה בגודל ¼8 על ¼8 אינטש.

נניח את הנייר באלכסון כך הפינה נמצאת ב-6 אינטש וגם הפינה הנגדית נמצאת לאורך הקו של 6 אינטש למטה.

נניח את הכרטיס בחלק העליון של לוח הקיפול כך שהנקודה של 6 אינטש נמצאת במרכז הכרטיס (לא חובה למדוד, אפשר גם סתם לפי העין). נעביר שני קווי קיפול במרחק של חריץ אחד או שני חריצים מהצד הימני והשמאלי של הכרטיס. ככל שהקווים יהיו מרוחקים יותר מהכרטיס, כך תהיה לו יותר תזוזה בתוך המעטפה. אם הכרטיס עבה ונפוח, קחו מרחק של שני חריצים. עבור כרטיס שטוח מרווח של חריץ אחד מספיק.

והנה מקרוב:

נסובב את הריבוע ב-90 מעלות וגם את הכרטיס ב-90 מעלות – ושוב נמרכז את שניהם לפי נקודת ה-6 אינטש. גם פה נעביר עוד שני קווי קיפול מצד ימין ושמאל של הכרטיס במרחק של חריץ אחד או שניים לשיקולכן.

בעזרת מספריים נחתוך את המשולשים הקטנים שנוצרו במרכז הדפנות.

נהפוך את הכרטיס לצד השני שלו ונקפל את כל הקיפולים כלפי פנים. אם אחד החיתוכים מגיע עד קו הקיפול ומפריע לקיפול להתקפל, הקטינו מעט את החיתוך כדי שקווי הקיפול יתקפלו בקלות.

קפלו את שני המשולשים הצדדיים כלפי פנים – אם יש בין שניהם חפיפה באיזור הצ'ופציק של המשולש, שימו נקודת דבק על אחת מהפינות של המשולש וסגרו מעליו את המשולש השני. אם אין חפיפה, דלגו על השלב הזה.

קפלו את המשולש התחתון כלפי מעלה. מכיוון שהוא בולט מעבר למשולשים שהדבקנו קודם, סמנו את המשולש הקטן שבולט ע"י עפרון או ע"י קיפול וגזרו אותו.

מרחו דבק על המשולש התחתון בצדדים הישרים ובאלכסוניים – אל תמרחו דבק באיזור בו גזרתם את המשולש הקטן.

קפלו כלפי מעלה והדביקו על המשולשים הקודמים. זהו, המעטפה מוכנה!

מעטפות בצורה הזו אינן יעילות עבור כרטיסים ארוכים וצרים כמו הכרטיס הזה:

מכיוון שאנחנו מתחילים עם דף בצורת ריבוע, בכל פעם שנקפל את המשולש העליון או התחתון הן יהיו ארוכים מדי ויבלטו מעבר לגבולות המעטפה. עבור כרטיסים צרים כאלו ניתן להשתמש בשתי השיטות הנוספות של המעטפות.

זו הצורה השנייה של המעטפה – מעטפת רוחב עם פתח רחב.

כדי לחשב את גודל הנייר, נסתכל מה גודל הצד הארוך של הכרטיס ונוסיף לו 2 אינטש. הצד הארוך של הכרטיס בתמונה הוא בגודל 5 אינטש, אז נוסיף לו 2 אינטש ונגיע לגודל 7.

עכשיו נסתכל על גודל הצד הקצר של הכרטיס, נכפיל אותו ב-2 ונוסיף לו עוד 2 אינטש אחר כך. הצד הקצר של הכרטיס בתמונה הוא בגודל 4 אינטש, אז נכפיל אותו ב-2 (2X4=8) ונוסיף לו עוד 2 אינטש – הגענו לגודל 10.

בקיצור, גודל הנייר הדרוש למעטפה עבור הכרטיס הזה הוא 7 על 10 אינטש.

נניח את הנייר בלוח הקיפול כאשר הוא צמוד לנקודת ה-0 בצד שמאל והצד הארוך שלו (של ה-10 אינטש) נמצא למעלה. נניח מעליו את הכרטיס כשהצד הקצר שלו למעלה ונמרכז אותו במרכז הנייר.

נעביר שני קווי קיפול במרחק של חריץ אחד או שני חריצים מהצד הימני והשמאלי של הכרטיס. ככל שהקווים יהיו מרוחקים יותר מהכרטיס, כך תהיה לו יותר תזוזה בתוך המעטפה. אם הכרטיס עבה ונפוח, קחו מרחק של שני חריצים. עבור כרטיס שטוח מרווח של חריץ אחד מספיק.

נסובב את הנייר ב-90 מעלות וגם את הכרטיס ב-90 מעלות – ושוב נמרכז את הכרטיס על הנייר. גם פה נעביר עוד שני קווי קיפול מצד ימין ושמאל של הכרטיס במרחק של חריץ אחד או שניים לשיקולכן.

בעזרת מספריים נגזור את כל ארבעת המלבנים הקטנים בפינות הנייר.

בצד אחד של הנייר נעגל את הפינות.

נקפל את הצד המעוגל כלפי פנים כדי שנוכל לעגל גם את שתי הפינות העליונות של הלשוניות הצרות.

כך נראה הנייר כרגע:

נהפוך את הכרטיס לצד השני שלו ונקפל את כל הקיפולים כלפי פנים. אם אחד החיתוכים מגיע עד קו הקיפול ומפריע לקיפול להתקפל, הקטינו מעט את החיתוך כדי שקווי הקיפול יתקפלו בקלות.

קפלו את הלשוניות הצדדיות כלפי פנים, מרחו דבק בשוליים של הלשונית התחתונה וקפלו אותה מעל הלשוניות הצדדיות.

זהו, המעטפה השנייה מוכנה גם היא!

עכשיו נעבור למעטפה השלישית – זו מעטפת אורך עם פתח צר למעלה.

כדי לחשב את גודל הנייר, נסתכל מה גודל הצד הארוך של הכרטיס ונוסיף לו 3 אינטש. הצד הארוך של הכרטיס בתמונה הוא בגודל 5 אינטש, אז נוסיף לו 3 אינטש ונגיע לגודל 8.

עכשיו נסתכל על גודל הצד הקצר של הכרטיס, נכפיל אותו ב-2 ונוסיף לו עוד 1 אינטש אחר כך.

הצד הקצר של הכרטיס בתמונה הוא בגודל 4 אינטש, אז נכפיל אותו ב-2 (2X4=8) ונוסיף לו עוד 1 אינטש – הגענו לגודל 9.

בקיצור, גודל הנייר הדרוש למעטפה עבור הכרטיס הזה הוא 8 על 9 אינטש.

נניח את הנייר בלוח הקיפול כאשר הוא צמוד לנקודת ה-0 בצד שמאל והצד הארוך שלו (של ה-9 אינטש) נמצא למעלה. נניח מעליו את הכרטיס כשהצד הקצר שלו למעלה ונמרכז אותו במרכז הנייר.

נעביר שני קווי קיפול במרחק של חריץ אחד או שני חריצים מהצד הימני והשמאלי של הכרטיס. ככל שהקווים יהיו מרוחקים יותר מהכרטיס, כך תהיה לו יותר תזוזה בתוך המעטפה. במעטפה הזו עדיף לא לקחת מעבר לחריץ אחד מרווח, כי אז לא ישאר מספיק נייר כדי להקיף את הכרטיס.

נסובב את הנייר ב-90 מעלות וגם את הכרטיס ב-90 מעלות – הפעם לא נמרכז את הכרטיס על הנייר אלא נשים את הכרטיס ב-1 אינטש – כך נייצר לשונית קטנה בתחתית המעטפה ולשונית גדולה בראש המעטפה. גם פה נעביר עוד שני קווי קיפול מצד ימין ושמאל של הכרטיס במרחק של חריץ אחד.

בעזרת מספריים נגזור את כל ארבעת המלבנים הקטנים בפינות הנייר.

נהפוך את הכרטיס לצד השני שלו ונקפל את כל הקיפולים כלפי פנים. אם אחד החיתוכים מגיע עד קו הקיפול ומפריע לקיפול להתקפל, הקטינו מעט את החיתוך כדי שקווי הקיפול יתקפלו בקלות.

נקפל את אחת הלשוניות הצדדיות כלפי פנים ונשים מעט דבק בקצה שלה.

נסגור מעליה את הלשונית הנגדית כך ששתיהן תידבקנה.

בעזרת פאנץ' מעגל פינות נוכל לעגל עכשיו את פינות הלשוניות העליונה והתחתונה.

נשים מעט דבק על הלשונית התחתונה.

נקפל את הלשונית התחתונה ונדביק אותה מעל הלשוניות הקודמות – והנה המעטפה מוכנה!

אז הנה הן, כל שלושת המעטפות!

מקווה שנהניתן!

קרן.

4 תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s