אז איך מתחילים? (חלק חמישי)

 


סוגי אלבומים
הפעם נעסוק בסוגי אלבומים. מה זה אלבום? אלבום הוא מקום בו אנו שומרים את התמונות שלנו. תשכחו מהאלבומים הישנים עם הניילון הנצמד לדף הדביק (וזהו דבק חומצי – לכן התמונות מצהיבות ונהרסות עם הזמן!). היום יש אפשרויות טובות הרבה יותר לשמירה על התמונות – אפשר להשתמש באלבומים עם הפרדה של נייר פרגמנט בין הדפים – אבל הכי טוב עבור שמירת תמונות ועיצובים לאורך זמן הוא אלבום השמרדפים (אלבום אמריקאי). באלבום כזה כל דף הוא כיס ניילון שלתוכו משחילים את הדף המעוצב (כמו אלבום כיסים לתמונות אבל פה הכיס הוא בגודל הדף כולו). אלבום כזה שומר על הדפים מפני לכלוך של אבק או ידיים מלוכלכות וגם על האלמנטים שמודבקים עליו שלא יתפסו במשהו או יתלשו – וגם אם הם נופלים במקרה (למשל אם הדבק שהדבקנו איתו לא היה מספיק חזק), אז הם יפלו בתוך השקית עצמה ולא ילכו לאיבוד

אלבומי השמרדפים מגיעים במבחר גדלים – ורובם ריבועיים ולא מלבניים: 30X30 ס"מ (12X12 אינטש), 20X20 ס"מ (8X8 אינטש) ו-15X15 ס"מ (6X6 אינטש). רובם מגיעים עם 10 שמרדפים בתוכם (כלומר עד 10 דפים = 20 עמודים) ולכולם ניתן להוסיף שמרדפים ע"י פירוק הברגים שמחזיקים את השמרדפים.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

בשנים האחרונות החלו לייצר גם אלבומים מלבניים – בדרך כלל בגודל של דף Letter שהוא שונה מעט מגודל דף A4 (הוא בגודל 21.25X27.5 ס"מ = 8.5X11 אינטש) כדי שהאלבום יכנס למדף בשלמותו ולא יבלוט החוצה וגם בגלל התקדמות העיצוב הדיגיטלי (מכיוון שרוב המדפסות לא מדפיסות ברוחב של 30 ס"מ…).


עיצוב דיגיטלי
לאור ההתפתחות הצילום והעריכה הדיגיטליים, החל להתפתח תחום של עיצוב אלבומים דיגיטלי – בניה של דף מעוצב לפי אותם רעיונות של עיצוב דף אמיתי אבל עם אלמנטים דיגיטליים (כן, כפתורים, סרטים, תגיות, בראדים ועוד – והכל דיגיטלי). קיים גם עיצוב משולב – חלקו דיגיטלי ולאחר הדפסתו מוסיפים לו אלמנטים אמיתיים.

אחת הבעיות של עיצוב דיגיטלי היא ההדפסה – כדי להדפיס בגודל של 30X30 צריך מדפסת רחבה מיוחדת או לשלוח למקומות שיכולים להדפיס בגודל כזה. לכן התחילו לעצב בגודל של דף Letter ולהדפיס במדפסת תמונות ביתית (עדיף מאשר מדפסת ביתית רגילה). שימו לב – מכיוון שמדובר בתמונות עם אלמנטים מורכבים, חשוב שאיכות ההדפסה תהיה מצויינת, סוג הדיו צריך להיות מקורי והנייר צריך להיות נייר פוטו איכותי – כל זאת על מנת לשמור את הדפים לאורך שנים באיכות טובה. גם פה אפשר לקנות קיטים דיגיטליים של דפים ואלמנטים – ויש גם קיטים חינמיים ברחבי הרשת – צריך רק לחפש.

הנה דוגמא לדף דיגיטלי שעיצבתי מזמן…

200555_1292
מעבר לכך, אפשר גם לעצב אלבומים אחרים (ובעצם, כמעט כל דבר יכול להיות אלבום) אלבום שקוף, אלבום מדיסקים, אלבום קרטון ועוד הרבה רעיונות… מכיוון שאין להם כיסי פלסטיק, חשוב שהאלמנטים יהיו דבוקים היטב לדפים כדי שלא ייפלו עם הזמן והדפדוף.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ולאחר סוגי האלבומים, הנה באה השאלה הגדולה: איפה קונים?

קניות בארץ
לגבי חנויות, בראש ובראשונה יש את החנויות המתמחות בעיצוב אלבומים. תשכחו מחנויות יצירה עם בקושי שני מדפים לעיצוב אלבומים – פה אני מדברת על מבחר אמיתי של מוצרים שנוצר במיוחד לתחום עיצוב האלבומים!

המחירים בחנויות הללו סבירים בהחלט, למרות שזה נראה יקר יחסית למחירים בחו"ל . מה שבדרך כלל שוכחים זה שצריך לתרגם את המחיר בחו"ל לשקלים, להוסיף עלות משלוח (לפעמים המשלוח יקר יותר מהמוצרים עצמם), עלות מכס (אם קניתם בסך של יותר מ-50$ כולל משלוח ועליתם במדגם) ותראו שזה לא תמיד משתלם.  תכניסו לשיקול גם שצריך לחכות בין שבועיים לחודש למשלוח, וצריך כרטיס אשראי…

היתרון הברור לחנויות בארץ הוא שיש מישהו דובר עברית מהצד השני של הקו אם רוצים לשאול שאלות (בטלפון או במייל), המשלוח זריז ככל שדואר ישראל מסוגל לשלוח ומחיר המשלוח הוא של דואר מקומי (או אפילו איסוף עצמי).

אמנם חלק מהחנויות הן חנויות ברשת ולא כולן הן גם חנות אמיתית עם שעות פתיחה, אבל גם בחנויות ברשת ניתן (ורצוי) לשלוח מייל או להרים טלפון ולתאם הגעה כדי לבוא ולראות (ולמשש, ולהזיל ריר ולהתעלף) את החומרים בעיניים. הטיפ הזה נכון על אחת כמה וכמה למי שמתחילה ועדיין לא יודעת מי נגד מי. קל מאוד ללכת לאיבוד בין שלל הקטגוריות השונות בכל אתר ולבלות שעות בלהעמיס את עגלת הקניות הוירטואלית…תלכו, תסתכלו, קבלו יעוץ, תתחילו במגוון דברים בסיסיים, תשחקו קצת עם החומרים ותתנו לדמיון לעוף… אחר כך כבר תבינו יותר ותחפשו דברים ספציפיים.

הנה רשימת החנויות לעיצוב אלבומים ברשת בארץ והמיקום שלהן:

 • נתנאלה (רחובות – חנות וירטואלית וגם חנות אמיתית)
  www.netanella.com
 • קסם שימושי (יובלים – ליד כרמיאל – חנות וירטואלית וגם חנות אמיתית)
  www.kesem-art.com
 • מסטיקים (רעננה – חנות וירטואלית וגם חנות אמיתית)
  http://www.mastikim.co.il
 • MyPunch (גבעתיים – חנות וירטואלית)
  www.mypunch.co.il
 • אלבומי (רחובות – חנות וירטואלית)
 • www.albomy.co.il
 • ארטלי (חיפה – חנות וירטואלית)
 • www.artli.co.il

ואם מישהו שמע על חנות חדשה, הוא מוזמן לעדכן אותי…


קניות בחו"ל
השלב הבא הוא לחפש בחו"ל – וזה המקום לחדש את הקשרים עם חברים ובני משפחה שגרים או נוסעים בתדירות גבוהה לארה"ב – ארץ הסקראפ. עבור מי שיוצא לו לנסוע בעצמו לארה"ב, הנה מאמר שכתבה נתנאלה ב-Mixim על ההכנות והתכנונים לקניית סקראפ בחו"ל.

הרבה מהאתרים הגדולים עובדים עם חברות שִׁילוּחַ כמו Fedex או UPS שאמנם שולחות לארץ אבל במחיר יקר וזו רק ההתחלה… כל החבילות שלהם עוברות במכס (מתוקף חוק) ולכן תשלמו בארץ עוד אקסטרה על עמלת טיפול וכמובן גם עמלת מכס, עמלת שמירה ועמלת שחרור (במקרה וקניתם מעל 50$ כולל משלוח) בנוסף למחיר המשלוח שכבר שילמתם כשביצעתם את הקניה!

בדואר ארה"ב ( USPS – United States Postal Service – לא להתבלבל עם UPS!) המשלוח נקבע לפי משקל החבילה והגודל שלה. שימו לב – מכשירים כמו פאנצ`ים או קאטלבאג הם כבדים ועלות המשלוח הופכת את הבאתם מחו"ל ללא כדאית בדרך כלל (אלא אם כן יש חבר שמוכן לעשות טובה ולוותר על חלק מהמשקל במזוודה שלו עבור מכשיר כזה). לגבי ניירות, בבודדים הם לא שוקלים יותר מדי, אבל בחבילות או סטים זה כבר מתחיל להיות כבד (וקארדסטוק שוקל עוד יותר). עוד שיקול הוא הגודל – דפים של 30X30 לא נכנסים במעטפות הסטנדרטיות וחייבים להשלח בחבילה גדולה יותר, מה שמייקר את המשלוח כמובן. מספיק שקניתם דף אחד של 30X30 – ולא משנה אם שאר הפריטים בהזמנה הם קטנים – ההזמנה תישלח בחבילה גדולה…

החוק מתיר להביא חבילות פטורות ממכס עד סכום של 50$ בלבד – כולל עלות המשלוח עצמו! לא כל חבילה שנשלחת בדואר רגיל (לא דרך חברת שִׁילוּחַ) מגיעה למכס כי הבדיקה היא מדגמית ולפי עינו של הבודק (והצהרת המכס ששולח החבילה מחויב להדביק עליה). לעיתים גם חבילות יקרות יותר מצליחות להתחמק מתשלום מכס – הכל עניין של מזל…

אז מה כן כדאי לקנות מחו"ל? דברים קטנים ויחסית קלים – בראדים וניטים, סרטים, חותמות (עדיף חותמות סיליקון כי הן קטנות וקלות יותר), קישוטים, תבניות חיתוך וכו`. מי שמפחד להיכוות או לתת פרטי כרטיס אשראי ברשת יכול להישאר בתחומי המבחר בחנויות בארץ – יש להן מבחר שלא מבייש גם חנויות סקראפ בחו"ל והן דואגות להיות מעודכנות ולהביא את רוב המוצרים והדפים החדשים שיוצאים כל שנה. נכון שלא תמיד יש בדיוק את מה שמחפשים – אבל גם בחו"ל לא תמצאו בכל חנות בדיוק את מה שאתם צריכים.
יש מאות חנויות של מוצרי סקראפ באינטרנט – חלקן טובות יותר וחלקן טובות פחות. לכל אחת מהן יש את המבחר שלה, המבצעים שלה, עלויות המשלוח שלה ורמת השירות והאמינות שלה. תעשו מחקר לפני שאתם מזמינים, בררו במדוייק באיזו שיטה ישלח המשלוח וכמה זה אמור לעלות. קחו בחשבון גם עלויות עתידיות של מכס בארץ – העיקר שלא תהיו מופתעים לרעה בזמן החיוב.

 מילה אחרונה לגבי אופנות – בתחום הסקראפ נערכות כל שנה שתי תערוכות ענקיות של CHA (ראשי תיבות של Craft & Hobby Assosiation) בארה"ב – אחת בחורף ואחת בקיץ. בתערוכות מציגים כל היצרנים את קו המוצרים שלהם לחצי השנה הבאה ומיד לאחר מכן מתחילים להפיץ אותם לחנויות. במהלך התערוכה יש בלוגים שמפרסמים תמונות לגבי מה נחשף ואילו חידושים יש בתחום ונחמד לעקוב. מיד אח"כ תתחילו לראות מוצרים בחנויות שכתוב עליהם שהם מ-CHA האחרון – ואז כבר תדעו מה זה אומר…

אבל כמו באופנה – לא תמיד משנים את כל המלתחה בכל עונה אלא מרעננים בפריטים חדשים ותורמים פריטים ישנים – זה בדיוק ככה גם כאן. וגם אין מה לנסות לאגור מוצרים ולא להשתמש בהם "כי אולי יגמר לי ולא יהיה עוד בחנות" – תמיד יהיו דברים חדשים שיצוצו, מבטיחה!
והעיקר, תיצרו ותיהנו!

קרן.

3 תגובות

 1. הי קרן, מה זאת אומרת אלבום מדיסקים? יש לך תמונה להראות? יש לי המון דיסקים ישנים ואני מחפת מה לעשות איתם. תודה!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s