אז איך מתחילים? (חלק שלישי)

אז הדבקתם או קשרתם סרטים, תפרתם או הדבקתם כפתורים, שמתם ניטים ומדבקות ועדיין חסר לכם משהו… ברוכים הבאים לעולם החותמות…

יש חותמות מכל מיני סוגים ובכל מיני צורות – יש אומנותיות ויש מתוקות, יש ענקיות ויש קטנטנות, יש ליצירת רקעים ויש של דמויות, יש לצביעה ויש מלאות – יש עולם ומלואו! החותמות נחלקות לסוגים לפי טיב החומר ממנו הן עשויות – גומי, סיליקון וספוג בעיקר.

חותמות גומי הן הכי ותיקות בתחום – עשויות מגומי ורוד בדרך כלל, יכולות להכיל פרטים קטנטנים ומגיעות בדרך כלל עם ידית עץ.
יתרונות: לא צריך להרכיב כלום – פשוט מחתימים, איכותיות מאוד ומדוייקות מאוד, יכולות להכיל פרטים קטנטנים וחדים.
חסרונות: לא רואים בדיוק היכן מחתימים, תופסות יותר מקום אכסון, יקרות יותר.

חותמות הסיליקון הן הלהיט של השנים האחרונות – הן שקופות ועשויות מחומר גמיש שמתקלף ונדבק לבלוקים אקריליים (או אפילו קופסא של עטיפת דיסק).
יתרונות: יחסית זולות, מגיעות לרוב בסטים של כמה חותמות (למרות שלפעמים זה חסרון), ניתן לראות בדיוק היכן מחתימים, קל ונוח לאכסן בקופסאות דיסקים שקופות או אפילו בשמרדפים בקלסר.
חסרונות – צריך להרכיב אותן כל פעם על הבלוק האקרילי ואז לקלף ולהחזיר בחזרה.

חותמות ספוג הן יחסית הכי נדירות – ניתן להשתמש בהן גם עם דיו וגם עם צבעים אקריליים.
יתרונות – לא גיליתי עדיין… אולי המחיר או הגודל?
חסרונות – קשה לנקות אותן, לא יכולות להחתים צורות מפורטות אלא כלליות.

בתמונה הבאה רואים את כל סוגי החותמות – בצד ימין ישנן שתי חותמות גומי עם ידית עץ (אחת מהן הפוכה כדי שתוכלו לראות את הצד השני), מתחתיהן יש חותמת ספוג של האות M ובצד שמאל יש שני סטים של חותמות סיליקון. מעל הסט העליון תוכלו לראות בלוק אקרילי גדול שאליו נדבקות החותמות (הבלוקים מגיעים במגוון גדלים).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

בכל אחד מסוגי החותמות אפשר ורצוי לנקות את הדיו – רק צריך מסיר דיו מתאים. דיו שמצטבר ממלא את החריצים בפרטים הקטנים של החותמת והורס את ההחתמה. חוץ מזה, אין דבר מעצבן מאשר להחתים בצבע מסויים ולראות אחרי ההחתמה שאריות מהצבע הקודם שהשתמשו בו… יש מי שמנקה גם במגבון לח מיד לאחר ההחתמה כשהדיו עוד רטוב, או שוטף במים וסבון (לא חותמות עם ידית עץ!) ואפילו משפשף בחריצים עם מברשת שיניים – כל אחד ושיטותיו הוא…. לא לשכוח שעבור דיו סטאזון צריך מסיר דיו מיוחד!

אגב, יש כאלו שלא מסירות את הדיו אחרי כל החתמה (אני למשל) אלא עושות מבצע ניקוי אחת לפרק זמן מסוים. רוב ההחתמות שלי במילא אני עושה בדיו שחור ככה שזה פחות קריטי מבחינתי לנקות אחרי כל החתמה…

ואם כבר דיברנו על חותמות, הנה המקום לדבר על דיו.

דיו נמצא במגוון צבעים, יצרנים ושימושים. אסקור כאן רק את העיקריים שבהם. לכל דיו יש זמן ייבוש (יבוש מהיר – דיו יבש, יבוש איטי – דיו רטוב) ורמת הקיבוע שלו על חומרים שאינם סופגים – דיו קבוע (permanent). כולם נטולי חומציות כמובן… כל סוגי הדיו נהדרים לעבודה עם נייר (שהוא חומר סופג) – וחלקם מותאמים גם להחתמה על חומרים אחרים – (פלסטיק, מתכת, זכוכית ועוד…).

דיו Dye הינו דיו יבש, הוא על בסיס מים ומתאים לדפים ולמשטחים חלקים . הוא לא עמיד במים אבל עמיד באלכוהול ולכן הוא נפלא לצביעת ההחתמה עם טושים אלכוהוליים. רוב סוגי דיו ה-dye הינם גם קבועים (permanent). הדיו מספג לתוך הנייר ולכן מתייבש במהירות ועובד על רוב המשטחים הנקבוביים (כמו נייר).

דיו פיגמנטי (Pigment) הינו לרוב דיו רטוב – הוא מתייבש לאט ומבוסס גליצרין ולכן הוא מתאים לצביעת החותמת עם צבעי מים. דיו פיגמנטי מגיע במגוון גוונים ואפקטים – כולל גוונים מטאליים או גימור במראה של גיר. הוא מתייבש על הנייר ולא נספג לתוכו ולכן זמן הייבוש שלו ארוך יותר ולכן הוא מתאים לעבודה עם אבקות הבלטה.

לדיו Dye ודיו פיגמנטי יש עשרות יצרנים ושמות של מותגים – פשוט צריך לקרוא מה כתוב על הקופסא.

ובכל זאת, סתם לספק את יצר הסקרנות, הנה כמה דוגמאות לסוגי דיו ספציפיים של מותגים בעלי תכונות מיוחדות:

דיו
StazOn שהוא פיגמנטי אבל קבוע  (permanent) – כלומר אין בעיה להחתים איתו על משטחים חלקים או להשתמש בצבעי מים לצביעה אח"כ. מתייבש במהירות על כל משטח. לא מיועד לשימוש על בד – כלומר כמובן שניתן להחתים איתו על בד, אבל הוא לא עמיד בכביסה.

דיו דיסטרס (Distress) – דיו למראה מיושן. הדיו הוא שקוף עם גוון מסויים שנותן לדף מראה של דף עתיק. ניתן גם להחתים איתו אבל בדרך כלל הוא משמש ליישן את הדף כולו או את קצוות הדף.

דיו לבדים – Versa Craft או Versa Magic – יש צורך בגיהוץ כדי לקבע את הדיו כך שישאר עמיד גם בכביסות.

דיו גירי – דיו פיגמנטי אבל יחסית יבש (לכן לא טוב לאמבוסינג חם), מתייבש די במהירות ובעל מראה גירי רך (למשל Versa Magic)

דיו אלכוהולי
– מתייבש במהירות (על בסיס אלכוהול כמובן) ולכן לא טוב לחותמות אלא למשטחים או ליצירת אפקטים.

דיו סימן מים – זהו – Versa Mark דיו שקוף שמכהה את הדף בטון אחד או שניים ונותן החתמה שנראית כמו סימן מים. הוא דיו פיגמנטי דביק – נהדר לשימוש עם אבקות לאמבוסינג חם.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ואם כבר בדיו עסקינן, זה המקום לדבר על אמבוסינג (embossing) חם וקר.

טכניקת האמבוסינג  היא טכניקה ליצירת הבלטות. אמבוסינג קר יוצר הבלטה בעזרת שבלונת מתכת/פלסטיק ומבלט (שזה מכשיר שנראה כמו עפרון עם קצוות עגולים מברזל). פשוט מניחים את הדף על השבלונה ועם המבלט עוברים על כל קווי המתאר ונוצרת לנו הבלטה. הבלטה קרה ניתן לעשות גם בתבניות הבלטה מיוחדות במכשירי החיתוך השונים (כמו קאטלבאג) אבל על זה בפוסט הבא.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

כדי להדגיש את ההבלטה, ניתן לעבור בעדינות על הדף עם כרית דיו בצד המובלט ואז רק ההבלטה תיצבע.

אמבוסינג חם נוצר ע"י שימוש באקדח חום כדי לחמם אבקת הבלטה שנמסה ומתקשה במהירות וכך יוצרת את ההבלטה. איך שמים את אבקת ההבלטה במקומות הרצויים ובצורה הרצויה? ניחשתם נכון – חותמות ודיו. פשוט מחתימים את החותמת הרצויה בדיו רטוב (פיגמנטי), מחתימים על הדף, מפזרים אבקת הבלטה ומנערים את השאריות – האבקה תידבק לדיו שעדיין רטוב. מחממים עם אקדח חום והרי לכם ההבלטה… (ולכל מי שכבר חושב לנסות את אותה הטכניקה עם מייבש השיער הביתי – המייבש שיער פולט אויר חם ברוח חזקה מדי וטמפרטורה נמוכה מדי – והאבקה מתעופפת לה…). אפשרות נוספת היא להשתמש בטושים לאמבוסינג – אפשר לכתוב איתם ואז לפזר את האבקה, או לצבוע איתם את החותמות ולהחתים ואז לפזר את האבקה. לאחר שהאבקה מתקשה היא יוצרת שכבה נוקשה ומבריקה ועמידה במים.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ישנן אבקות אטומות (ואז עדיף להשתמש בדיו שקוף כמו דיו סימן מים) ואבקות שקופות (ואז כדאי להשתמש בדיו צבעוני כדי שיהיה להבלטה צבע).

זהו להפעם. בפעם הבאה – מכשירי חיתוך

קרן.

תגובה אחת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s