Rag Quilt

הנה ההוראות המלאות להכנת שמיכת Rag Quilt  – העליתי אותן בשלבים במסגרת פרוייקט מתמשך בפורום אומנות הטקסטיל והליבוד בתפוז וכאן הן מובאות במלואן.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

כמה הסברים כלליים:
השמיכה בנויה מריבועים שנתפרים כל אחד מהם בנפרד עם שכבת מילוי בתוכם. שכבת המילוי יכולה להיות מילוי לשמיכות טלאים מכותנה או אקרילן סינטטי,וכמובן גם פלנל או אפילו פליז.
חשוב שהבד העליון והתחתון יהיו עשויים מכותנה ויוכלו לעמוד בכבוד במכונת הכביסה – כל הרעיון הוא שהקצוות יפרמו ולכן צריך בד שנפרם בצורה סבירה.
אם משתמשים במילוי סינטטי (פליז/אקרילן), מומלץ לכבס את בדי הכותנה לפני תחילת העבודה על מנת למנוע מצב שהם יתכווצו בכביסה הראשונה לאחר שהעבודה כבר גמורה ואילו המילוי לא יתכווץ ואז יווצרו עיוותים. אם משתמשים במילוי מכותנה (מילוי כותנה או פלנל) לדעתי אפשר לוותר על שלב הכביסה מראש כיוון שגם המילוי אמור להתכווץ בצורה מסויימת. בכל אופן, זה עניין של שיקול אישי. גם ככה לשמיכה הזו יש קסם שלמשהו כרבולי ולא מאורגן, אז מה זה עוד קצת כיווצים?

השלב הראשון: בחירת הבדים וחיתוך הריבועים

בתחילה צריך לבחור את גודל השמיכה הרצוי וגודל הריבועים. ככל שהריבועים גדולים יותר, ככה יש פחות עבודת תפירה…
אני מכינה למשל שמיכה לעריסת תינוק בגודל של 70X90 ס"מ. החלטתי שגודל של ריבוע יהיה 10X10 ס"מ, כלומר באורך ישנם 9 ריבועים כפול 7 ריבועים ברוחב, סה"כ 63 ריבועים בגודל של 10X10 ס"מ (שימו לב, לא צריך בחישוב להוסיף שוליים לריבועים – זה יתבצע בהמשך!)

עבור המילוי יש לחתוך בדיוק את כמות הריבועים שחישבנו- כלומר בשמיכה שלי יהיו 63 ריבועים של מילוי בגודל של 10X10 ס"מ לריבוע.

עבור החלק העליון של השמיכה, יש להוסיף לגודל הריבוע 2 ס"מ מכל צד, סה"כ 4 ס"מ באורך ו-4 ס"מ ברוחב – כלומר בשמיכה שלי יהיו 63 ריבועים עבור החלק העליון, כאשר כל ריבוע יהיה בגודל של 14X14 ס"מ. החלק העליון של השמיכה הינו החלק בו יראו כל השוליים הפרומים.

עבור החלק התחתון של השמיכה, יש לחתוך עוד סט של ריבועים באותה כמות וגודל כמו לחלק העליון של השמיכה, כלומר עבור השמיכה שלי אצטרך עוד 63 ריבועים בגודל של 14X14 ס"מ. החלק התחתון הינו החלק בו לא רואים את השוליים הפרומים.

לסיכום, אני צריכה עבור שמיכה בגודל של 70X90 עם ריבועים בגודל של 10X10 לגזור את הריבועים הבאים:

– מחומר המילוי, 63 ריבועים בגודל של 10X10 ס"מ
– מהבדים לחלק העליון של השמיכה, 63 ריבועים בגודל של 14X14 ס"מ
– מהבדים לחלק התחתון של השמיכה, 63 ריבועים בגודל של 14X14 ס"מ

ככה נראים הריבועים החתוכים שלי – מימין אלו הריבועים עבור החלק התחתון שלהשמיכה, משמאל אלו הריבועים עבור החלק העליון של השמיכה, והמגדל מאחור הינו הריבועים של חומר המילוי.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 
הערה – לא צריך לחתוך את הריבועים עם מספרי זיגזג – הם רק יעכבו את ההיפרמות של הבדים. אצלי הריבועים כבר נקנו ככה חתוכים כחלק מסט ולכן הגיעו גזורים בזיגזג.

שלב שני  – תפירת המילוי
 
אבל לפני תפירת המילוי, מגיע הזמן לחשוב על אפליקציות.
שימו לב שמכיוון שהחלק העליון של השמיכה הוא לא חלק (בגלל כל הקצוות הפרומים), אין אפשרות לעשות אפליקציה שגדולה מגודל של ריבוע בודד!
לאפליקציות יש שתי אפשרויות:
– האפליקציה יכולה להיות רק על החלק העליון (בלי שיראו את התפרים שלה בחלק התחתון) – ולכן צריך לעשות אותה על הריבוע לפני שמחברים אותו למילוי ולחלק התחתון.
– אם נחליט שאנחנו רוצים שיראו את התפרים של האפליקציה גם בחלק התחתון, נוסיף את האפליקציה לאחר שהריבועים מחוברים עם המילוי.
מי שבוחר באפשרות הראשונה, יוסיף את האפליקציה עכשיו, לפני ההוראות הבאות.
מניחים ריבוע מהבד התחתון כאשר צד ימין – הצד היפה – כלפי מטה
 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
ממרכזים עליו ריבוע מחומר המילוי (מכיוון שהמילוי קטן ב-4 ס"מ אז נשאר מרווח של 2 ס"מ מסביב כמו מסגרת)
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
על המילוי מניחים ריבוע מהבד העליון עם צד ימין כלפי מעלה, כשהוא מכסה בדיוק את הריבוע מהבד התחתון.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
בעצם נוצר לנו סנדביץ` – משני הצדדים שלו רואים את הצד היפה של הבדים ובמרכזו מוחבא המילוי.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
תופרים באלכסון מפינה לפינה כך שיווצר X – התפר הזה מחזיק את חומר המילוי במקומו כדי שלא יזוז.
כדי לקצר את זמן התפירה, אני מכינה מראש את הסנדביצ`ים הללו עם כל הריבועים:
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
ואז אני תופרת את התפר הראשון באלכסון ברצף על כולם, גוזרת את החוטים שמחברים ותופרת את התפר השני באלכסון.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
ככה נראה הריבוע בסוף:
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
בעקרון, הריבועים נתפרים זה לזה ביצירת השמיכה, אבל מה שמחבר אותם זה רק הבד העליון והתחתון – המילוי קטן מהם ולכן התפר לא תופס אותו ולשם כך אנו תופרים את ה-X כדי שהמילוי לא יזוז ויתקפל בתוך הריבועים במשך חיי השמיכה ובכביסות. תופרים ככה את כל הריבועים – אצלי נוצרו 63 סנדביצ`ים כאלו:
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
לגבי התפירה – אפשר לעבוד עם Walking Foot (שנקראת בעברית "רגל הולכת") במקום הרגל הרגילה. רגל כזו נועדה לתפירה של שכבות – היא מסיעה את שכבת הבד העליונה בעזרת שיניים עליונות במקביל לשיניים התחתונות וכך כל הסנדביץ` מתקדם בקצב אחיד. בלי רגל כזו הבד התחתון שהשיניים התחתונות מסיעות אותו יזוז מהר יותר משאר שכבות הבד והמילוי ותיווצר תזוזה בשכבות. זה חשוב במיוחד כשתופרים חלקים גדולים (כי אז מגיעים לסוף השורה ומגלים שהבד התחתון כבר הסתיים אבל לבד העליון נשארו עוד 10 ס"מ)! במקרה שלנו, מכיוון שהריבועים יחסית קטנים (ובמילא הקצוות לא חייבים להיות ישרים כי הם הולכים להיפרם) אז זה לא ממש קריטי. מי שאין לה רגל כזו ועדיין רוצה להימנע מתזוזה, או מי שתופרת עם מילוי אקרילן סינטטי שהוא נפוח וחלק, יכולה לחזק בסיכות כל סנדביץ` לפני שהיא תופרת אותו, אבל שוב, זה לא ממש קריטי בשמיכה הזו.
מי שבחרה באפשרות השניה של האפליקציה, תוסיף אותה עכשיו, לפני השלב הבא.
 
אני לא הולכת לעשות אפליקציה על השמיכה הזו כי הבדים מספיק מקושקשים והאפליקציה תלך לאיבוד בכל הצבעוניות. אבל הנה דוגמא לאפליקציה כזו מהשמיכה הקודמת – ככה זה נראה מקדימה (שימו לב שהאפליקציה היא עד גודל של ריבוע בודד) – גם פה השוליים נפרמים בכביסה.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
בגלל שהוספתי את האפליקציה כשהמילוי כבר מחובר, אז רואים את התיפורים מאחורה.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
זמן עבודה נטו של תפירת המילוי של השמיכה הקטנה שלי היה בערך שעה. נכון שזה סיזיפי, מונוטוני ומשעמם, אבל אוטוטו השמיכה מוכנה – בשלב הבא כבר מחברים את הריבועים ואוטוטו לכביסה…
 
השלב השלישי – חיבור הריבועים
מניחים את כל הריבועים על הרצפה ומסדרים אותם בשילוב צבעים שמוצא חן בעינינו.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
עורמים את הריבועים של כל שורה בערימה ומצמידים לריבוע הראשון פתק עם מספר השורה – יש לכך שתי סיבות: קודם כל כדי שנדע את הסדר של השורות בזמן החיבור כדי שהתוצאה תצא בדיוק כמו שסידרנו את הריבועים וגם כדי שנדע מהו הריבוע הראשון בכל שורה ולא נחבר את השורה הפוך כשצריך לחבר את השורות זו לזו.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
את הסנדביצ`ים של הריבועים המוכנים תופרים זה לזה במרחק של 2 ס"מ מהקצה (כלונר אנחנו כמעט ולא תופסים את המילוי בתפר אלא בדרך כלל תופרים רק את הבד העליון והתחתון), כאשר הצד התחתון של כל ריבוע מונח על הצד התחתון של הריבוע שמחברים אליו.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
לאחר החיבור הצד התחתון יהיה חלק ואילו בצד העליון נראה את השוליים.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
מחברים ככה את הריבועים עד שנוצרות לנו מספר השורות הרצוי לשמיכה – אצלי נוצרו 7 שורות של 9 ריבועים בכל אחת. מומלץ לתפור קודם את שורות האורך ולא את שורות הרוחב – יותר קל לחבר 7 שורות ארוכות מאשר 9 שורות קצרות…
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
כעת נשאר לחבר את השורות – כדי שכל הריבועים ישבו בדיוק אחד ליד השני, כל פעם שחיברתי שורה לשורה חיברתי בסיכות את נקודות החיבור (הצמתים) של הריבועים כך שיהיו מדוייקים ורק אז תפרתי.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
 OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
אחרי שכל הריבועים מחוברים, תופרים מסביב לשמיכה (כמו מסגרת) במרחק של 2 ס"מ מהקצה.

לאחר התפירה, חותכים במאונך לתפר כדי שיווצרו שליצים במסגרת (אפשר לעשות את זה גם בשוליים של הריבועים עצמם). חשוב להיזהר ולא להגיע עם החתך עד התפר אלא לעצור במרחק של חצי ס"מ ממנו לפחות. אני עשיתי בהתחלה רק במסגרת – ואחרי הכביסה הראשונה התחרטתי וחתכתי גם בתוך הריבועים.

 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
מכבסים ומכניסים למייבש (אפשר לחזור על זה כמה פעמים) עד שהקצוות נפרמים מעט ונותנים לשמיכה מראה נוח ומזמין כרבול… לא להתרגש אם השמיכה יוצאת בכביסות הראשונות עם שאריות חוטים – אלו בדיוק החוטים שנפרמים – עם הזמן כמות החוטים תלך ותרד (בד"כ בכביסה השלישית זה כבר בסדר). פשוט גוזרים אותם.
 
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 
מומלץ לכבס במכונה לא עמוסה מדי כדי שלשמיכה יהיה מספיק מקום להסתובב וע"י כך לפרום את השוליים של הריבועים.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ותמונה אחרונה מקרוב:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

בהצלחה!

קרן.

About kparparim

עובדת בהייטק ביום ויוצרת בלילה. נהנית לשחק בנייר, עיצוב אלבומים, תפירה ולהעביר סדנאות יצירה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s