סדנת חלזון

עקבות גל החלזונות ששטף את ארצנו ואינספור השאלות והבקשות לסדנא, הרי היא לפניכם…
איך עושים חילזון?
דבר ראשון, הגזרה לקוחה מספר בשם Tilda Sommer של יוצרת מדהימה בשם Tone Finanger. מעתיקים  את הגיזרה על נייר וגוזרים אותה. אפשר גם לסרוק  את התמונה לתוך מסמך אקסל ולשנות שם את הגודל בהתאם לגודל החלזון שאתם רוצים ולהדפיס (תודה אפרוחית!).
מצמידים 2 חתיכות בד ימין מול ימין (כלומר מה שפונה כלפי חוץ בשני הצדדים הוא הצד הפחות יפה של הבד) ומחברים עם כמה סיכות כך ששני הבדים שטוחים לחלוטין בלי קפלים.  מצמידים גם את הגיזרה עם סיכות ומשרטטים מסביב. אפשר גם להעתיק על נייר פרגמנט ולעבור בעפרון מיוחד שמעביר את הסימון לבד בעזרת גיהוץ (תודה נתנאלה!)
מכיוון שהחלק התחתון של גוף החילזון הוא ישר, ניתן לקפל את הבד ולהצמיד את הסקיצה של הגוף לקיפול – ככה חוסכים בתפירה כי החלק התחתון כבר מחובר…
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
וכך זה נראה ללא הגיזרה:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
שימו לב לחלק המקווקו בגב  של גוף החילזון – את החלק הזה לא תופרים כי זהו הפתח שדרכו ממלאים את הגוף. החלק הפתוח של הקונכיה הוא החלק התחתון שלה.
את כל הקישוטים על הקונכיה מומלץ לחבר אליה לפני תפירת החלקים כי הרבה יותר נוח לחבר כשיש עדיין גישה לחלק האחורי של הבד – במיוחד אם רוצים לתפור כפתורים.  כמובן שאפשר גם אחר כך כשהחילזון כבר ממולא אבל זה יותר מסובך.
את גוף החילזון והקונכיה ניתן לתפור במכונת תפירה ,למרות שהמחושים הם די בעייתיים ואולי עדיף לתפור אותם ביד. כך זה נראה לאחר התפירה:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
והנה מקרוב כדי להראות לכם שאני לא ממש יודעת לתפור על הקוים בעיגולים כאלו…
אני אישית קודם תופרת את החלקים זה לזה לפי הסימון ורק אז גוזרת מסביב ומשאירה חצי ס"מ. ככה גם אם בורחים טיפה מהסימון זה לא נורא ואפשר עדיין לתקן.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
גוזרים את שני הבדים ביחד. ככה מוודאים ששני החלקים סימטריים לחלוטין ולא עושים טעויות (למשל לגלות שחתכת 2 קונכיות זהות – אבל שתיהן מאותו צד של הבד …)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
שימו לב שהשארתי שוליים רחבים יותר בפתחים בגב גוף החלזון ובחלק התחתון של הקונכיה – זאת כדי שיהיה מספיק בד לתפוס על מנת לעשות סגירה יפה. אתם רואים גם שחתכתי חתכים קטנים מסביב למחושים? בעקרון זה נועד כדי שהמחוש יראה יפה יותר כשנבוא להפוך. במציאות, אם חותכים עמוק מדי אז כשהופכים יכול להיות שיראו שהתפרים מתחילים להיפרם… אני אישית לא עושה את זה יותר במחושים – לשיקולכם
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
הופכים את החלקים כך שהצד היפה של הבד הוא כלפי חוץ. נכון שזה נשמע פשוט? אז זהו, שזה לא…
הפתח דרכו הופכים את הגוף נמצא בגב החילזון, בעוד שהמחושים נמצאים אי שם בצד השני… תוסיפו לעובדה שהמחושים קטנים וצפופים ותבינו למה סיננתי כמה קללות בזמן שניסיתי להפוך אותם…
אפשר להיעזר במסרגה או קצה מעוגל של מוט המכחול – שימו לב לא להשתמש יותר מדי בכוח כי עלולים לחורר את הבד.
עקרונית אפשר גם לגהץ בשלב הזה (כי אחרי המילוי כבר זה מאוחר מדי…)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ממלאים את החלקים בחומר מילוי. יש להתחיל בקצוות (מחושים, קצה הזנב, השפיץ בקצה הקונכיה) עם חתיכות מילוי קטנות יותר ולאט לאט להוסיף חתיכות לכיוון פתח המילוי.
כמות המילוי בקונכיה תלויה עד כמה גבוה אנחנו רוצים לחבר אותה לגוף. קונכיה שתשב נמוך יותר על הגוף (כשהפתח שלה כמעט נוגע ברצפה) צריכה פחות מילוי בפתח שלה. בעקרון, אין צורך לסגור את הפתח של המילוי בגוף השבלול כיוון שהוא מוסתר ע"י הקונכיה.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
מניחים את הקונכיה על הגוף ומודאים שהקונכיה יושבת זקופה ולא נוטה לצד מסויים. מחברים את הקונכיה לגוף עם סיכות – זה הזמן להחליט באיזה גובה תשב הקונכיה ולהוסיף/להוציא מילוי בהתאם.
החיבור של הקונכיה לגוף מתבצע בעזרת תפר סולם – זה תפר המשמש לחיבור של חלקי בובות בעיקר.
בתמונה המצורפת תראו את העיקרון – הקוים הישרים הינם התפרים בצד החיצוני של הבד והמקווקוים הינם בצד האחורי של הבד. לאחר שמותחים את החוט, לא רואים כלל את התפר מבחוץ.
200555_299
עדכון: לכל המאותגרות, הנה קישור להדגמה מצולמת של התפר הזה.
וכך נראה החילזון לאחר חיבור החלקים:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
את הפנים (עיניים+סומק) מומלץ להוסיף לאחר שהחילזון מלא כי הראש נראה שונה לאחר המילוי וצריך שהמיקום של העיניים יהיה הגיוני וסימטרי. אני עשיתי את העיניים ע"י ראש סיכה רחב שטבלתי בכרית דיו סטאזון שחור (דיו רב שימושי לכל משטח כמעט שמתייבש במהירות). את הסומק עשיתי בעזרת מכחול קטום ששפשפתי בשפתון – הורדתי כמעט את כל השפתון מהמכחול וכשהוא היה יבש כמעט, שפשפתי בעדינות בלחיי החילזון. מומלץ להשתמש בכמה שפחות שפתון – תמיד אפשר להוסיף עוד אם חסר, אבל אם שמים יותר מדי זה די בעייתי למחוק…
מי שרוצה להדביק את החילזון לעגלה, מומלץ להשתמש בדבק חם. הגודל הסופי של החלזון הינו ברוחב של 20 ס"מ ובגובה של 13 ס"מ בערך.
וכך נראה חילזון מקושט:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
הוספתי תיפורים לקישוט בתפר כיווץ בתחתית הקונכיה ואת הפרחים והכפתורים תפרתי בתחילת העבודה.
וכך הם נראים מאחור:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ויאללה, לעבודה!
קרן.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s